איך בוחרים כתובה?

במידה ואתם עורכים חתונה מסורתית, מומלץ להיוועץ ברב העורך אותה בנוגע להגבלות אפשריות בעיצוב הכתובה וכן לסוג הטקסט (עברית או ארמית). בטקס אלטרנטיבי או רפורמי, תוכלו אתם לבחור את המלל שתרצו לכלול בכתובה הייחודית שלכם.

האם ניתן להזמין מספר עותקים?

כן. הדפסה של כל עותק נוסף תעלה 50 שקלים ותוכלו אף לבקש מהרב לאשר כתובה משנית "לצרכי נוי". בנוסף, תקבלו העתק דיגיטלי (קובץ) של הכתובה המעוצבת.

האם פרטי הנישאים יופיעו בכתובה המעוצבת שנקבל?

כמובן. בניגוד לכתובות תקניות של הרבנות, בכתובתך שמות הנישאים, מקום עריכת החופה ותאריך החתונה מודפסים מראש על גבי הכתובה (וכן שמות העדים, אם תרצו) כך שכל שנותר הוא לחתום ולחגוג.

כמה זמן לוקח לעצב כתובה?

את עיצוב הכתובה הראשוני תקבלו כבר חמישה ימי עסקים מיום ההזמנה ומסירת הפרטים הנחוצים לרישום בכתובה. עם סיום העיצוב לשביעות רצונכם, תקבלו עותק מודפס (טיוטא) של הכתובה לבדיקה ורק משאשרתם, תודפס כתובתכם.

איך מקבלים את הכתובה מכתובתך?

ניתן לקבל את הכתובה בדואר רשום בגליל קשיח או לתאם איסוף באזור המרכז או השרון. צרו עימנו קשר לפרטים נוספים.

מהי כתובה?

כתובה היא שטר חוב כלכלי הנחתם בשעת הנישואין כדי להבטיח את פרנסת האישה למקרה שתתאלמן מבעלה או שהשניים יתגרשו. כמו כן נועדה הכתובה לשמש מעצור בפני גירושין פזיזים, "שלא תהא קלה בעיניו להוציאה". מלבד ההתחייבות במקרה של פרידה, הכתובה מציינת גם את חובות האיש כלפי אשתו במהלך הנישואין.

הכתובה נכתבת בשפה הארמית שהיתה מקובלת בתקופת חיבורה והיא מתייחסת למטבעות כסף ולמנהגי חתונה מסורתיים. כיום ממומשת הכתובה במקרים מעטים בלבד, הן בשל תקנות שנתקנו על ידי חכמי הלכה כדי לשפר את מצבה של האישה (לדוגמה, איסור על ריבוי נשים ודרישת הסכמת האישה לגירושין) והן בשל האפשרות לחלק את הרכוש בהתאם לחוק האזרחי במדינה.

עם זאת, חוק יחסי ממון בין בני זוג קובע במפורש כי הסדריו אינם סותרים את האמור בכתובה, ואישה שתבחר בכך תוכל לעתים לעמוד על זכויות המוקנות לה בכתובתה.

האם אפשר לכלול בכתובה תוספות אישיות במלל?

כן, אך מומלץ להיוועץ ברב המבצע את הטקס. אם אתם נישאים במסגרת הרבנות תוכלו להוסיף לכתובה המסורתית חלקים אישיים שיוקראו בחופה או לנסח כתובה נוספת, בתיאום עם הרב, אולם לא תוכלו להשמיט מלים מן הכתובה המסורתית.